USB Teploměr (nejen pro Mikrotik)

Kamarád se ozval, ze by se mu hodilo měřit teplotu v serverovně obytného domu, tedy vlastně v suterénu v zázemí, kde jsou jen switche, firewall, NAS a pod.

Napadlo mne udělat universální USB teploměr, co by se vložil třeba do USB portu („ala flashdisk“) Mikrotiku nebo serveru/stanice, nebo Intel NUCu nebo Synology … atd, proste do něčeho, co tam ve sklepě vrčí a komunikovalo by se s ním formou UART / Serial portu, který by to zařízení obsahovalo. Tím bude možné si napsat scripty, joby, služby, aplikace pro různé platformy dle libosti. Na té „flashce“ bude možnost měřit teplotu a vlhkost a bude možné volitelně připojit One-Wire senzorovou sit (3 vodiče) a dát na ni až 128 Dallas DS1820b sensorů až 300 metrů daleko, třeba využitím kabelů a zásuvek strukturované kabeláže, nebo nějaké trojlinky.

A osazení tentokráte nechám na osazovacích automatech.

Zjednodušené schéma: (použiji levnou Atmegu 328P-AU chip, takže to bude C+ a Arduino kompatibilní)

Zavřu to do téhle krabičky s malou dírkou na měření buď pro Dallas senzor, nebo pro BME280, dle potřeby. https://www.gme.cz/krabicka-plastova-u-usb-box-transparent

PCB z tohoto:

Na toto:

Vytvořil jsem osazovací list, BOM list a koordinační listy, všechny součástky jsou v datových souborech pro osazovací CNC automaty přesně na místě, ve správných obalech, správně natočené a ve správné 3D pozici a tím jsem to pustil do výroby i s osazením.

Až to dorazí, tak jen naletuji USB konektor (ten je na taky cestě) – tomu jsem musel vytvořit nový foot print pro výrobu desky bez toho, abych měl konektor v ruce, a každý konektor to má trochu jinak, tak snad jsem se někde nesekl, vycházel jsem jen z tohoto:

A je to doma:

Návrh:

Realita: ještě bez kapacitoru, pojistky a sensoru vlhkosti:

A teď už jen chvilka pro programování Atmega Chipu a šup s tím třeba do Mikrotiku, aby se zařízením správně komunikoval a dělal, co má a třeba to posilat data do PowerBI, nebo ThinkSpeak, Azure EventHubu, do mé data REST API a DB a pod a to nejen z MK, ale i třeba z Linuxu, Windows, Synology/QNAP, Raspberry apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *